Başa
İŞİTME VE İŞİTME KAYBI »Çocuklarda İşitme Kaybı

Yardım İçin Nereye Gidebilirsiniz

Nereden yardım alabilirsiniz?

Bu web sitesi çocuğunuzun işitme ve iletişim gelişimini gözlemleme hakkında bazı ana hatları verse de çocuklardaki işitmeyle ilgili olarak daha fazla bilgiye ihtiyaç duyabilir ya da kaynaklara nasıl ulaşacağınız konusunda sorularınız olabilir.

İşitme ya hepsi ya hiç fenomeni değildir. Dil ve konuşma gelişimi için çok önemli olan yıllardaki hafif bir işitme kaybı bile bir çocuğun konuşma seslerini yanlış algılamasına neden olabilir ve normal iletişim gelişiminde gecikmeye sebep olabilir.

Çocuğunuz işitmesi konuşulan iletişimin geliştiği ve yeşerdiği bir araçtır. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa işitmeyi dikkatli bir şekilde koruyun ve derhal profesyonel yardım alın.

Yardım İçin Nereye Gidebilirsiniz?

Çocuğunuzun işitme kaybı olduğunu keşfederseniz destek ve rehberlik sağlamak için hazır profesyoneller bulunmaktadır. İşitme engelli çocuklar için geliştirilen hizmetler ailenin rolünü tanımakta ve saygı duymaktadır. Ebeveyn olarak sizlerin düşünceleri ve ihtiyaçları çok önemlidir. Aile doktoru ilk başvuru noktası olabilir ancak farklı alanlarda uzmanlık sahibi birçok profesyonelle görüşebilirsiniz.

Aşağıda danışabileceğiniz kişilerin listesi bulunmaktadır


Odyolog Odyolog, odyoloji (işitme bilimi) konusunda eğitimli bir sağlık profesyonelidir. Odyolog, işitme engelinin önlenmesi, değerlendirilmesi ve rehabilitasyonu ve ilgili iletişim problemleriyle alakalı hizmetleri vermektedir. Ayrıca çocukluktaki işitme engeli alanında uzmanlığı bulunan bir pediyatrik odyloğa da başvurabilirsiniz.
KBB doktoru KBB doktoru, kulak, burun ve boğaz hastalıklarının tanısı ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış doktordur. KBB doktoru genellikle işitme kaybı tanısını yapan kişidir. Otorinolaringolog, otolaringolog ve KBB cerrahı da alternatif isimler arasındadır ve bu nerede yaşadığınıza bağlı olarak farklılık göstermektedir. Aile doktorunuz size yol gösterecektir.
Konuşma-dil patolojisi uzmanı, terapisti Bu, konuşma ve dil rahatsızlıklarının önlenmesi, değerlendirilmesi ve rehabilitasyonuyla ilgili hizmetler sunmak üzere eğitim almış bir sağlık hizmetleri profesyonelidir.
İşitme cihazı dağıtıcısı, akustik uzmanı İşitme cihazlarının seçimi ve takılması konusunda eğitim almış bir sağlık hizmetleri profesyonelidir.
Eğitimsel odyolog Bu kişi her türlü eğitimsel alanda çocukların işitme ihtiyaçları konusunda özel uzmanlığa sahip bir odyologtur.
Çocuk Doktoru Çocuk doktoru çocukların bakımı ve gelişimi alanında uzmanlaşan bir doktordur. Buna çocukların sağlık durumlarının ve hastalıklarının tanısı ve tedavisi de dahildir.
Psikolog Psikolog insan davranışlarını incelemekte ve size, çocuğunuza ya da bütün aileye bu zorlu süreçte yardımcı olmaktadır. Psikologlar okul ya da eğitim gibi belirli alanlarda uzmanlaşabilir.