Başa
İŞİTME VE İŞİTME KAYBI »Çocuklarda İşitme Kaybı

İşitme Kaybı Türleri ve Dereceleri

İşitme Kaybı Türleri

Esas olarak iki işitme kaybı türü bulunmaktadır: iletken işitme kaybı ve sensorinöral işitme kaybı.

İletim tipi işitme kaybı (tıbbi olarak tedavi edilebilir durumlar)

İletken işitme kaybında iç kulak normal çalışırken bir şeyler dış ve orta kulağı etkiler ve sesin iç kulağa ulaşmasını engeller. İletken işitme kayıpları derece olarak hafif-orta orasında değişmektedir ve genellikle geçici ve tedavi edilebilirdir. Kulaklarınızı parmaklarınızla kapatarak iletken işitme kaybını gözlemleyebilirsiniz. Dışarıdan gelen sesler daha yumuşakken kendi sesiniz normalden daha yüksek gelecektir.

En yaygın iletken işitme kaybı nedenlerinden bazıları nelerdir?

Sensorinöral tipi işitme kaybı (modern teknolojiyle tedavi edilebilir)

Bu Koklea ( işitme organı) ile ilgili bir işitme kaybıdır. Sesi tespit eden ince kıl hücreleri düzgün şekilde çalışmıyor olabilir ya da zarar görmüş olabilir. Bazen kokleadaki duyu sinirinin lifleri sesleri düzgün şekilde aktarmamaktadır. Bu da sinyallerin beyne ulaşmasını engellemekte ve bu yüzden duyulmamaktadırlar.

Bu işitme kaybı türü genellikle doğru teknolojiden yararlanabilir. Günümüzde çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

Sensorinöral işitme kaybının en yaygın nedenleri nelerdir?

Karışık İşitme Kaybı

Bazen hem orta kulağı hem de iç kulağı (koklea) etkileyerek karışık bir işitme kaybına neden olan bir faktörler kombinasyonu meydana gelir.

İşitme kaybının dereceleri

Aşağıdaki tablo farklı işitme kaybı dereceleri hakkındaki bilgileri, desibel seviyesini (ses ölçüm birimi) ve bu seviyelerin yüksekliğini göstermek için verilen örnekleri sunmaktadır. Bu örnekler yalnızca tahmini bir örnek niteliğindedir. Sonuçlar her bir çocuğun ihtiyaçlarına ve yeteneklerine bağlıdır. Doktorunuz ya da işitme profesyoneliniz çocuğunuz hakkında daha detaylı bir bilgi sağlayacaktır.

İşitme kaybı derecesi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir

İyi işitme ile hiç işitmeme arasında çok sayıda engel derecesi bulunmaktadır. İşitme kaybı derecesini tanımlamak için kullanılan terimler hafif, orta, ciddi ve derindir. Çoğu işitme kaybı hafif ile orta seviye arasındadır.

İşitme kaybı derecesi ne anlama gelmektedir?

Hafif işitme kaybı: Yumuşak sesler duyulamaz, gürültülü ortamlarda konuşmalar net bir şekilde işitilemez.

Orta işitme kaybı: Yumuşak ve orta yükseklikteki sesler duyulamaz, özellikle arka plan gürültüsünün olduğu konuşmaları anlamada zorluk yaşanır.

Ciddi işitme kaybı: Bazı yüksek sesler duyulabilir ancak işitme cihazsız iletişim imkansızdır.

Derin işitme kaybı: Bazı aşırı yüksek sesler duyulabilir ancak işitme cihazsız iletişim imkansızdır.