Başa
İŞİTME VE İŞİTME KAYBI »Çocuklarda İşitme Kaybı

Çözümler ve Teknoloji

Çözümler

İşitme bir çocuğun en değerli duyularından birisidir. İşitme aracılığıyla çocuklar dil ve iletişim yetilerini geliştirmekte, gürültülü dünyamızın seslerini hayranlıkla dinlemekte, okumayı öğrenmekte, müzik dinlemekte ve yaklaşan tehlikelerden haberdar olmaktadır. Ses yükseltme (amplifikasyon) erken sağlanabilirse işitme kaybı bütün bu saydıklarımıza nokta koyamamaktadır. Genellikle erken hareket ederek ve doğru teknolojik çözümleri kullanarak bu tarz seslere, konuşma da dahil olmak üzere, hala erişim sağlanabilmektedir.

İşitme kaybı olan çocuklar için gelecek artık geniş ürün yelpazesi sayesinde çok daha parlak gözükmektedir.

Teknoloji

Günümüzde uygun teknoloji kullanımından yararlanamayan hemen hiçbir işitme kaybı türü bulunmamaktadır. İşitme engeline açık bir şekilde tanı konulmasından sonra çocuğunuzun duyusal deneyimden mümkün olduğunca erken faydalanabilmesini sağlamak amacıyla uygun teknoloji seçilmelidir.

İşitme cihazları sesi yükselterek bunu mümkün kılmakta ve her yaştaki çocuğa yardımcı olmaktadır. Doğru işitme cihazı seçimi çocuğunuzun doğru iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir.

Kulak Arkası işitme cihazları – farklı renklerde

Küçük bir çocuğa genelde kulak arkası (BTE) tarzında işitme cihazları takılmaktadır. Bu işitme cihazları parlak ve neşeli renklere sahip olup hafif, orta ya da derin işitme kayıplarından hangisi olursa olsun çözüm sunmaktadır.

Kulak İçi işitme cihazları

Daha büyük çocuklar, kulak içine oturması için özel olarak yapılan ve hafif – orta işitme kayıplarına yardımcı olabilen kulak içi (ITE) tarzı işitme cihazlarına aday olabilirler.

Çocuğunuza bir ya da iki işitme cihazının takılıp takılmayacağı kararı temel olarak işitme kaybının konfigürasyonuna bağlıdır. Ancak, her iki kulakta da işitme kaybı varsa iki işitme cihazının takılması seslerin lokalizasyonu ve daha iyi işitmeye yardımcı olabilir.

İşitme cihazlarını seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle deneyimli bir sağlık hizmetleri profesyoneli hangi teknolojinin ve hangi modelin çocuğunuz için en uygunu olacağına karar vermenize yardımcı olabilir.