Başa
İŞİTME VE İŞİTME KAYBI »Çocuklarda İşitme Kaybı

Pratik Tavsiye ve İpuçları

Çocuğunuz ve aileniz için çok sayıda hizmet bulunmaktadır. Bu hizmetler işitme engelli çocukların işitme duyularından en üst seviyede yararlanabilmelerini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Doktorunuz ya da odyoloğunuz çocuğunuzun ihtiyaçları için en uygun stratejiler hakkında karar vermenize yardımcı olacaktır.

Aşağıda sizin ve çocuğunuzun etrafındaki kişiler için bazı basit ipuçları yer almaktadır.

Görünür ve Duyulur Olun

Siz (ya da başkaları) konuşurken çocuğunuzun yüzünüzü açık bir şekilde görebildiğinden emin olun. İletişimi tamamlaması için herkes yüz ifadelerini kullanır ve dudaklarımızın hareketi de dudak okuma konusunda resmi bir eğitim alınmamış olsa dahi bazı ipuçları sunmaktadır. Dolayısıyla, işitme kaybı olanlar konuşan kişinin net görüntüsünden en üst düzeyde faydalanabilir. Konuşurken ağzınızı kapatmamaya ya da dönmemeye gayret gösterin çünkü bu çocuğunuzun faydalı bilgilerden mahrum kalmasına yol açabilir.

Katılın

Görüştüğünüz profesyoneller size yardım etmek için oradadırlar. Onlarla birlikte odak noktası çocuğunuz için en iyisini bulmak olan bir takım oluşturmuş olursunuz. Düşünceler değişik olabilir, herkesin bütün cevapları sağlama yeteneğinde bazı kısıtlamalar olabilir. Kendiniz, aileniz ve çocuğunuz için en iyi kararı vermek için sürece katılın ve aldığınız bütün bilgi ve tavsiyeleri tartın.

Başarıyı paylaşın

Çocuğunuz ve aileniz aynı durumda olan diğer ailelerin deneyimlerinden faydalanabilir. Bu, sadece yeni bir amplifikasyon teknolojisi ya da onlara fayda sağlayan çok küçük bir şey hakkındaki bilgi olabilir. Eğer çocuğunuzun da yapabilmesini istediğiniz şeyleri yapan bir çocuğun ailesiyle tanışırsanız, bunu nasıl başardıklarını sorun. Çoğu aile başarılarını paylaşmaktan mutluluk duyacaktır.

Gürültü

Arka planda gürültü varken anlamak çok zordur. Bu herkes için geçerlidir ancak işitme kaybı gürültülü bir ortamı daha da problematik kılabilir. Eğer mümkünse çocuğunuzla konuşurken daha sessiz bir yer seçerek ya da müziğin sesini kısarak arka plan gürültüsünü azaltmaya çalışın. Yönlü mikrofonlar ya da FM gibi teknolojiler gürültülü durumları büyük oranda iyileştirebilmektedir. Uygun teknolojiler konusunda işitme profesyonelinizle görüşebilirsiniz.