Başa
İŞİTME VE İŞİTME KAYBI »Daha İyi Duymanın Yolları

Kişiye Özel Bir İşitme Cihazı İcin Üç Adım

Bir işitme cihazı birkaç adımda size özel hale gelmektedir

İşitme kaybının fark edilmesi

Eğer işitme kaybı yaşıyorsanız ilk adımlardan birisi modern bir işitme cihazı denemeye karar vermektir. İşitme kaybını ne kadar erken fark eder ve harekete geçerseniz işitme yetinizi o kadar çabuk geri kazanır ve yaşam kalitenizi de bir o kadar çabuk yükseltirsiniz.

İşitme cihazı kişiseldir

Bir işitme cihazının ayarlaması çok sayıda adımda yapılmaktadır. Bu süre zarfında cihaz işitme kaybınıza, kulak şeklinize ve işitme alışkanlıklarınıza uyacak şekilde özelleştirilmektedir. Bu da sizi tamamen memnun edecek olan en iyi olası ayarlamayı sağlamaktadır.

1. Safha: Bir işitme profesyoneli ya da KBB doktoruna görünme

İlk olarak bir işitme profesyoneli ya da KBB doktoru işitme kaybınız olup olmadığını anlamak için size bir işitme testi yapacaktır. Doktorunuz işitme testinden aldığı bilgilere dayanarak her bir kulak için işitme kaybının türünü ve derecesini belirleyecektir. Daha sonra da ihtiyacınıza en uygun teknolojik seçimlerin hangileri olduğunu size anlatacaktır.

Gelecekteki işitme cihazınızı ve teknolojisini seçerken uzmanınız işitme kaybı derecesini, kulak kanallarının şeklini, kişisel ihtiyacınızı, zevkinizi ve bütçenizi göz önünde bulunduracaktır. Özel modeller ile kulak arkası modeller, dijital olarak programlanabilir ya da analog cihazlar, uzaktan kumandalı ya da kumandasız modeller ya da FM alıcılı ya da alıcısız modeller arasından istediğinizi seçebilirsiniz. İşitme uzmanı, cihazın size en iyi şekilde uyum sağlaması için her bir kulağın kalıbını çıkaracaktır.

2. Safha: İşitme cihazlarının özelleştirilmesi ve ayarlanması

İşitme uzmanınız artık işitme cihazınızı hazır hale getirdi. Uzmanınız bu cihazı artık kulağınıza takacak ve işitme kaybınıza ve işitme tercihlerinize göre ayarlayacak. Ayrıca, detaylı kullanım talimatlarını da alacaksınız: uzmanınız size cihazı nasıl takacağınızı, nasıl kullanacağınızı ve ses seviyesini nasıl kontrol edeceğinizi söyleyecek. Uzmanınız ayrıca cihazın bakımını, pilleri nasıl değiştireceğinizi, nasıl temizleyeceğinizi ve cihazları nasıl kurutacağınızı da açıklayacaktır. Son olarak, uzmanınız işitme cihazınızın farklı işitme durumlarında nasıl tepki vereceğini açıklayacaktır. Artık yeni işitme cihazınızı eve götürebilirsiniz.

Yeni işitme cihazınızla ilk adımlar

İlk günlerde kendinizi yeni işitme cihazınıza alıştırmalısınız. İlk başlarda cihazınızı benzer ortamlarda günde birkaç saat kullanmalısınız. Bu süre zarfında bazı şeyler size ilginç gelebilir. Yeni işitme duyusunun keşfetmenin en iyi yolu insanlarla konuşmak ya da televizyon izlemektir. Kendi sesiniz size garip ya da çok yüksek gelebilir çünkü kendi sesinizi duymak için aşırı yüksek sesli konuşma gibi bir alışkanlık edinmiş olabilirsiniz. Daha alçak sesle konuşmayı deneyin. Deneyimlerinizi yazın – bu işitme uzmanınızın cihazınıza ince ayar yapmasına yardımcı olacaktır.

İşitme uzmanınızdan ince ayar

Artık ilk deneyimlerinizi işitme uzmanınızla tartışma fırsatına sahipsiniz. Bundan sonra işitme cihazınız ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde ayarlanacaktır. Uzmanınız bütün sorularınıza cevap verecek ve size genel tavsiyelerde bulunacaktır. İşitme cihazınız rahatlığınızı ve konuşma anlaşılırlığını artırmak için bu randevuda ayarlanabilir.

3. Safha: Yeni işitme cihazınızı kullanma

Artık her gün yaşam kalitenizi biraz daha yükseltmeye başladığınız bir sürece girmiş bulunuyorsunuz. İşitme cihazınızı günde birkaç saat kullanmaya devam edin. Kendinize zaman verin. İşitme cihazınızı en iyi nasıl kullanacağınızı öğrenecek ve yakında size sunduğu bütün Özellikler ve Faydalarıı sonuna kadar kullanmaya başlayacaksınız.

Herhangi bir sorunuz olursa size yardımcı olmaktan mutluluk duyacak olan işitme uzmanınızla iletişime geçin.