Başa Dön
×
Anasayfa Hakkımızda Modeller SGK Ödemesi İletişim
İşitme Cihazları » Oticon İşitme Cihazları » ReSound İşitme Cihazları » Widex İşitme Cihazları
Aksesuarlar » Fm (Kablosuz Sistem) Nedir? » Oticon Fm Sistemleri » Oticon Aksesuar Ve Kumandalar
İşitme Kaybı » İşitme Kaybını Anlamak » Daha İyi Duymanın Yolları » Çocuklarda İşitme Kaybı
Danışmanlık » İşitme Cihazınızı En Verimli Şekilde Kullanmak » Danışmanlık Ve Tavsiyeler » İşitme Cihazı Nasıl Seçilir » İşitme Cihazı Nasıl Kullanılır » İşitme Cihazı Kullanma Alanları
HAKKIMIZDA BİZE ULAŞIN

Yeni Cihaza Alışmanın Kolay Yolları ve Öneriler

İşitme cihazınızla ilk karşılaşmanız

İlk deneyimleriniz işitme cihazınızın başarılı bir şekilde ayarlanması için çok önemlidir. İşitme cihazınızın zevkine tam varabilmeniz için birkaç ipucu ve sırrı bir araya getirdik. Modern işitme cihazınızın sunduğu bütün olasılıkları sonuna kadar kullanın!

Ayrıca, işitme cihazınızla birlikte gelen talimatlara mutlaka uyun. Herhangi bir soru ya da sorununuz olduğunda lütfen işitme uzmanınızla iletişime geçiniz.

Ses yüksekliğini duruma göre ayarlama

Modern işitme cihazları açıldıkları anda gerekli ses yüksekliğini otomatik olarak seçmektedir. Başka herhangi bir ayarlamaya gerek yoktur. Eğer ses yüksekliğini manüel olarak ayarlarsanız, sesi çok fazla açmayın. Bu, konuşmaları anlamanıza pek yardımcı olmayacaktır. Lütfen uzak bir mesafeden sessizce konuşan birini anlamaya çalışmayın. Sağlıklı bir kulak bile bunu yapamaz.

İşitme cihazı – yaşamınızın bir parçası

Gözlük ya da kontak lens gibi işitme cihazı da ilk başlarda size garip gelebilir. Kısa bir ayarlama safhasından sonra bu değişecektir. Buna alışmak için kendinize zaman tanıyın. Ancak, herhangi bir problem ya da acı hissederseniz lütfen işitme uzmanınız ile iletişime geçiniz.

Tartışmalarda aktif bir katılımcı olmak

İşitme kaybı olmayan insanlar bile, özellikle birçok insan aynı anda konuşuyorsa konuşmaları takip etmekte güçlük çeker. Duymak istediğiniz kişiye yaklaşın ve ona odaklanın. İşitme cihazınız üzerinde deneyim elde ettikten sonra bu tarz durumlarla rahatlıkla ve güvenlikle başa çıkabileceksiniz. Bu tarz durumlarda ek dinleme cihazları da yardımcı olabilir. Bunun için işitme uzmanınızla görüşebilirsiniz. Uzmanınız hangi ek cihazların size en uygun olduğu konusunda size çeşitli bilgiler sunacaktır.

Kamu alanlarına yapılan geziler

Tiyatrolar, ibadet yerleri, konferans salonları ve benzeri yerler işitme cihazı kullananlar için akustik bir problem yaratabilir. Yapılabilecek en iyi şey en iyi akustiğin olduğu yere oturmaktır. Bu yer genellikle odanın önü ya da ortasıdır. Hoparlöre çok yakın oturmayın ancak sahnedeki kişinin yüzünü görebilecek kadar yakına oturun. Bazı kamusal alanlar işitme ve anlamayı daha kolay hale getirmek için özel teknik ekipmanlara sahiptir. Önceden ya da oraya gittiğinizde bunları istemeniz yeterli olacaktır.

Televizyon ve radyo programlarını takip edin

Her zaman her bir kelimeyi anlamak mümkün olmayabilir. Bu tarz durumlarda genel bağlama konsantre olmaya çalışın. Bu durumlarda uygun ek dinleme cihazları yardımcı olabilir.

İşitme cihazınızı telefonla kullanın

İşitme cihazı kullanıcısı olarak telefon görüşmelerini işitme ve anlamayı geliştirmek için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. İşitme uzmanınız hangi çözümün sizin için en iyisi olduğunu söyleyecektir.

İki kulak bir kulaktan daha iyi işitir

Çift taraflı işitme kaybı durumlarında her iki kulağa da işitme cihazı takılır. Bir işitme cihazı kullanıcısı olarak bu sizi tamamen yeni bir işitme seviyesine taşıyacaktır. İnsanların iki kulağının olmasının bir nedeni vardır ve her iki kulağınızda da işitme kaybı varsa iki işitme cihazı kullanmak anlamlıdır.